YERBA MATE

YERBA MATE

Mate jest szeroko rozpowszechniona w Południowej Ameryce od wieków. Te wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego mają niesamowite działanie ! Napój ten likwiduje zmęczenie, rozjaśnia umysł, wspomaga koncentrację i doskonale gasi pragnienie. Dlatego też funkcjonuje jako codzienny napar w tych gorących krajach. W Brazylii, Paragwaju, Argentynie, Peru czy Wenezueli nie rzadko można spotkać widok "przerwy na mate", kiedy to nawet grupy ludzi wspólnie piją mate z termosu.. Tradycyjne picie Mate to calebasse /wydrąożny owoc tykwy/ i bombilla /rurka słomka przez którą pije się napar/. 

PARZENIE    Czas: ok 6 minut | Ilość: 1 czubata łyżeczka

 

Tradycyjnie mate parzy się i pije w wydrążonej tykwie czyli calebasse, sącząc ją przez specjalną słomkę bombillę.

Liście mate wsypujemy do 3/4 objętości naczynia, zalewamy wrzątkiem i czekamy ok 6 minut. Literatura podaje również możliwość zalewania mate wodą o temperaturze ok 80 C.

Po podanym czasie wkładamy bombillę i możemy rozkoszować się naparem !

Oczywiście mate pić można w filiżance czy kubku a parzyć w zaparzaczach. Należy jedynie pamiętać, że liście mate są drobne i najlepsze są zaparzacze z gęstą siatką.

 

Smacznego !

1 Comments

  • Avatar
    vdas3
    cze 19, 2021

    Tradycyjnie mate parzy się i pije w wydrążonej tykwie czyli calebasse, sącząc ją przez specjalną słomkę bombillę. Liście mate wsypujemy do 3/4 objętości naczynia, zalewamy wrzątkiem i czekamy ok 6 minut. Literatura podaje również możliwość zalewania mate wodą o temperaturze ok 80 C. 카지노

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code